Hendek Güncel
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 03:05
Advert Advert Advert

Basın Duyurusu: (Orman Yangınlarının Önlenmesine Dair Alınan Tedbirler)

Basın Duyurusu: (Orman Yangınlarının Önlenmesine Dair Alınan Tedbirler)

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-07-2023 14:50
Basın Duyurusu: (Orman Yangınlarının Önlenmesine Dair Alınan Tedbirler)

İçinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte bölgemizin hava sıcaklıklarında görülen artışlar, ormanlık alanlarda artan insan ve araç hareketliliği ile kasten, ihmal ya da kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirilmektedir.

Ormanlarımızın korunması ve orman yangınlarının önlenmesi amacıyla; 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. Maddeleri uyarınca Valiliğimizce İlimiz genelinde ormanlık alanlara girişlerin 01 Kasım 2023 tarihine kadar yasaklanması kararı alınmıştır. Buna ilaveten aşağıdaki karar ve tedbirler alınmıştır;

Madde-1) Her türlü ormanlık alanlarda; mangal, semaver vb. ateşli piknik yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişek vb. yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemeler sokulması, kullanılması yasaktır. Ancak Resmi Tescilli korunan alanlar ve piknik/mesire alanlarında kontrollü piknik yapılması serbesttir.

Madde-2) Ormanlık alanlarda konaklama yapılması yasaklanmıştır.

Madde-3) Orman içinde ATV, UTV ve bunun gibi araçların önceden belirlenmiş alanlar dışında kullanılması yasaklanmıştır. Ulusal, Uluslararası sportif ve eko turizm amaçlı kullanımlar içinde, Orman İşletme Müdürlüğünce belirlenen güzergahlardan izin alınması zorunludur.

Madde-4) Sakarya İli sınırları içindeki ormana bitişik alanlarda ve ormana 4 kilometre mesafede 01 Kasım 2023 tarihine kadar 24 saat boyunca, tüm zamanlı olarak, anız ve bağ-bahçe-fındık altı temizliği v.b. kontrollü ateş yakmak yasaklanmıştır. Ayrıca il genelinde tüm alanlarda ANIZ yakmak yasaklanmıştır. Yasaklamalara uymayanlar hakkında adli işlem tesis edilecek ve idari para cezası uygulanacaktır.

Madde-5) Güvenlik birimleri (Emniyet-Jandarma vb.) ve Orman Muhafaza Memurlarından oluşturulacak olan ve gezici gözetleme işleri ile görevlendirilen ekiplerce, 01 Kasım 2023 tarihine kadar Resmi ve tescilli piknik alanları kontrol edilecektir.

Madde-6) Alınan kararların ilgili kurumlar ve güvenlik güçlerince takip edilmesi, ayrıca vatandaşlarımızca da konunun hassasiyetle takip edilmesi ve yangınla ilgili şüpheli durumları 112 ACİL Çağrı Merkezlerine iletmeleri önemle rica olunur.

Madde-7) Yukarıda alınan kararlar koordinasyonda bulunan kurumların yanı sıra; ilçe kaymakamlıkları, ilçe belediyeleri, muhtarlıklar ve ilgili birimlerce titizlikle takip edilerek uygulanacaktır.

Madde-8) Bu karar Sakarya İli sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır. Alınan kararlara uyulması ve orman yangınlarına karşı alınan tedbirlerin titizlikle uygulanması konusunda, tüm vatandaşlarımızdan azami hassasiyet bekliyoruz.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

AdminAdmin

YORUMLAR